Patentler bankalara teminat olarak gösterilebilecek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, işletmelerin, patentlerini bankalar nezdinde aynı gayrimenkul gibi teminat olarak gösterebilecekleri bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Buluşlar artık ticari bir meta olarak alınıp satılabilecek” dedi.

BİLİM Sanayi ve Teknoloji Bakanı Bakan Nihat Ergün, Türkiye’de işletmelerin patentlerini bankalar nezdinde teminat olarak gösterebilmesinin yolunu açacak düzenleme için çalışma başlattıklarını bildirdi. Patent başvuru sayısındaki artışla kullanımındaki farklılaşmanın Türkiye’de patent piyasası oluşturacağını belirten Ergün, “Bu gelişmelerin nihai neticesi olarak ‘Patent Borsası’ şeklinde tanımlayabileceğimiz bir yapıyı tesis edeceğiz” dedi.

Bu konuda dünyadaki başarılı uygulamaları incelediklerini söyleyen Ergün, Bakanlık olarak Türkiye’nin patent alanındaki potansiyelini ticari değere dönüştürebilmek için TBMM’ye sunulan Sınai Mülkiyet Kanun Tasarısının yasalaşmasıyla birlikte en uygun modeli hayata geçirileceğini, patentlerle finans sektörü arasında güçlü bir bağ oluşturulacağını kaydetti.

 
Geri